Jmenuji se Lenka Češková a tužka s papírem jsou mí nejlepší přátelé. Mé první ucelenější spisovatelské dílo vzniklo v mých osmi letech, na babiččině psacím stroji. Jednalo se o rodokmen mojí plyšové kočky Esmeraldy, která téhož dne uzavřela manželství s plyšovým psem Rexem, a bylo tudíž nutné vše řádně zdokumentovat. Dnes v mých 27 letech už Esmeralda i Rex leží někde na pohřebišti dětských hraček, ale moje nejstarší dílo je pečlivě uložené ve složce společně s mapou prvního světa, který jsem si vymyslela někdy během první dekédy svého, třicetistránkovým esejem o historii této imaginární země a dalšími doklady mé někdy přebujelé fantazie.

Někdy ve 14 letech jsem podnikla svůj první pokus o knihu. Teď už bych ji asi nedala nikomu přečíst, ale ve své knihovně ji pořád mám. Následovalo pár dalších verzí téže knihy, jež se od sebe dají jednoduše rozlišit věkem hrdinky - ten vždycky kupodivu odpovídal věku, ve kterém jsem knihu psala. Ne, vlastně se tomu nedivím. Vyrůstala se mnou a já s ní. V první verzi se jmenovala Whitneys a ve všech dalších už to byla Loran. A je jí dodnes. Možná si o ní někdy přečtete i vy.

Během vysoké školy jsem z psaní románů přesedlala na psaní odborných esejů a vědeckých prací. I to mě baví. Ale beletrie mě baví přece jen o trochu víc. Vrátila jsem se k ní až během rodičovské dovolené a po pár měsících za klávesnicí jsem se vydala na jedno z největších dobrodružství mého života, totiž vydání knihy vlastním nákladem. Na konci července 2018 jsem v rukou držela své první dílo, novelu Mike a Lili, která by v průběhu tohoto léta měla být vydána i nakladatelstvím. Další knihy už ale čekaly za dveřmi. Kontaktovalo mě jedno prostějovské nakladatelství, zda bych s nimi nechtěla spolupracovat na výrobě kreativní knihy pro děti.